Шифергебирге

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шифергебирге (буквално: Шкрилни Планини, пред 31 декември 2013 г.: Пробсцела-Леестен-Марктгелиц; германски: Schiefergebirge, Probstzella-Lehesten-Marktgölitz) — општинска заедница во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во општинската Пробсцела.

Општинската заедница Шифергебирге се состои од следниве општини:

  1. Грефентал
  2. Леестен
  3. Пробсцела

Координати: 50°31′59″ N; 11°22′59″ E / 50.533° СГШ; 11.383° ИГД / 50.533; 11.383