Граме-Фипах

Координати: 51°05′N 11°07′E / 51.08° СГШ; 11.12° ИГД / 51.08; 11.12
Од Википедија — слободната енциклопедија

Граме-Фипах (германски: Gramme-Vippach) — општинска заедница во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница се наоѓа во општината Шлосфипах. Била создадена на 31 декември 2019 година со спојување на поранешните општински единици Ан дер Марке и Граме-Ауе.

Општинската заедница Граме-Фипах се состои од следниве општини:

 1. Алперштет
 2. Екштет
 3. Гросмелзен
 4. Гросрудештет
 5. Клајнмелзен
 6. Маркфипах
 7. Неда
 8. Олендорф
 9. Шлосфипах
 10. Шпретау
 11. Удештет
 12. Фогелсберг


51°05′N 11°07′E / 51.08° СГШ; 11.12° ИГД / 51.08; 11.12