Фогелсберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фогелсберг
Селската црква
Селската црква
Грб на Фогелсберг
Фогелсберг is located in Германија
Фогелсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Норберт Шмит
Основни податоци
Површина 12,84 км2
Надм. височина 155 м
Население 700 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99610
Повик. бр. 036372
Портал www.vogelsberg-thueringen.de
Местоположба на Фогелсберг во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°8′2″N 11°14′37″E / 51.13389° СГШ; 11.24361° ИГД / 51.13389; 11.24361Координати: 51°8′2″N 11°14′37″E / 51.13389° СГШ; 11.24361° ИГД / 51.13389; 11.24361

Фогелсберг (германски: Vogelsberg) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]