Ринглебен (Земерда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ринглебен
Црквата во Ринглебен
Црквата во Ринглебен
Ринглебен (Земерда) is located in Германија
Ринглебен (Земерда)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Гера-Ауе
Градоначалник Гинтер Шмит
Основни податоци
Површина 6,56 км2
Надм. височина 153 м
Население 500 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.Ringleben.eu
Местоположба на Ринглебен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°22′4″N 11°13′18″E / 51.36778° СГШ; 11.22167° ИГД / 51.36778; 11.22167Координати: 51°22′4″N 11°13′18″E / 51.36778° СГШ; 11.22167° ИГД / 51.36778; 11.22167

Ринглебен (германски: Ringleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Ринглебен се наоѓа на реката Гера, околу 15 километри северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)