Келеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келеда
Црквата во Келеда
Црквата во Келеда
Грб на Келеда
Келеда is located in Германија
Келеда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Келеда
Градоначалник Франк Цвајман (ДХС)
Основни податоци
Површина 70,18 км2
Надм. височина 145 м
Население 6.348 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99623, 99625
Повик. бр. 03634, 03635
Портал www.koelleda.de
Местоположба на градот Келеда во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°10′N 11°13′E / 51.167° СГШ; 11.217° ИГД / 51.167; 11.217Координати: 51°10′N 11°13′E / 51.167° СГШ; 11.217° ИГД / 51.167; 11.217

Келеда (германски: Kölleda) — град во округот Земерда, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 10 километри источно од Земерда и 24 километри северно од Вајмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)