Прејди на содржината

Бајхлинген

Координати: 51°13′0″N 11°15′0″E / 51.21667° СГШ; 11.25000° ИГД / 51.21667; 11.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајхлинген
Место во Келеда
Замок Бајхлинген
Замок Бајхлинген
Замок Бајхлинген
Грб на Бајхлинген
Бајхлинген во рамките на Германија
Бајхлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Келеда
Основни податоци
Површина 19,1 км2
Надм. височина 200 м
Население 498  (31 декември 2017)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99625
Повик. бр. 03635
Координати 51°13′0″N 11°15′0″E / 51.21667° СГШ; 11.25000° ИГД / 51.21667; 11.25000

Бајхлинген (германски: Beichlingen) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Келеда.

Географија

[уреди | уреди извор]

Бајхлинген се наоѓа пет километри северно од градот Келеда, во Тириншката Котлина, на јужниот раб од ридскиот масив Шмике. На источниот дел од општината се наоѓа пошумениот Кинцелсберг со височина од 380,1 метар.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]