Валшлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валшлебен
Црквата во Валшлебен
Црквата во Валшлебен
Грб на Валшлебен
Валшлебен is located in Германија
Валшлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Гера-Ауе
Градоначалник Марсел Бубе (СДП)
Основни податоци
Површина 16,87 км2
Надм. височина 160 м
Население 1.793 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.walschleben.de
Местоположба на Валшлебен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°3′59″N 10°56′10″E / 51.06639° СГШ; 10.93611° ИГД / 51.06639; 10.93611Координати: 51°3′59″N 10°56′10″E / 51.06639° СГШ; 10.93611° ИГД / 51.06639; 10.93611

Валшлебен (германски: Walschleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Валшлебен се наоѓа помеѓу реката Гера и Валшберг, околу десет километри од центарот на покраинскиот главен град Ерфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)