Хаслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаслебен
Поглед на местото (2009 г.)
Поглед на местото (2009 г.)
Поглед на местото (2009 г.)
Грб на Хаслебен
Хаслебен во рамките на Германија
Хаслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Норман Менхгезанг
Основни податоци
Површина 14,36 км2
Надм. височина 152 м
Население 958 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Портал www.vg-straussfurt.de
Местоположба на Хаслебен во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°7′0″N 11°0′0″E / 51.11667° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.11667; 11.00000Координати: 51°7′0″N 11°0′0″E / 51.11667° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.11667; 11.00000

Хаслебен (германски: Haßleben) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ганглофземерн се наоѓа во Тириншката Котлина, околу 18 километри северно од покраинскиот главен град Ерфурт. Реката Шмале Гера тече низ местото.

Иако не се наоѓа на реката Унштрут, низ местото поминува велосипедскиот пат Унштрут.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]