Витерда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витерда
Црквата во Витерда
Црквата во Витерда
Црквата во Витерда
Грб на Витерда
Витерда во рамките на Германија
Витерда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Градоначалник Рене Хајнеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,52 км2
Надм. височина 314 м
Население 1.087 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99189
Повик. бр. 036201
Местоположба на Витерда во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°1′59″N 10°52′59″E / 51.03306° СГШ; 10.88306° ИГД / 51.03306; 10.88306Координати: 51°1′59″N 10°52′59″E / 51.03306° СГШ; 10.88306° ИГД / 51.03306; 10.88306

Витерда (германски: Witterda) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Витерда е особено познат по својата долга традиција за одгледување овошје и зеленчук.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт. Како дел од општината претставува Фридрихсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)