Гроснојхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гроснојхаузен
Селската црква
Селската црква
Грб на Гроснојхаузен
Гроснојхаузен во рамките на Германија
Гроснојхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Келеда
Градоначалник Торстен Кетер (SchGes)
Основни податоци
Површина 11,9 км2
Надм. височина 148 м
Население 638 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99625
Повик. бр. 036372
Портал www.grossneuhausen.net
Местоположба на Гроснојхаузен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°8′59″N 11°16′59″E / 51.14972° СГШ; 11.28306° ИГД / 51.14972; 11.28306Координати: 51°8′59″N 11°16′59″E / 51.14972° СГШ; 11.28306° ИГД / 51.14972; 11.28306

Гроснојхаузен (германски: Großneuhausen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гроснојхаузен се наоѓа во Тириншката Котлина, а реката Лоса го дели Гроснојхаузен од Клајннојхаузен. Низ селото поминува патот Б85 од Вајмар кон Келеда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]