Шлосфипах

Координати: 51°6′0″N 11°7′0″E / 51.10000° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.10000; 11.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлосфипах
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Шлосфипах
Шлосфипах во рамките на Германија
Шлосфипах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Уве Келер (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,97 км2
Надм. височина 175 м
Население 1.372 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036371
Портал www.schlossvippach.de
Местоположба на Шлосфипах во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°6′0″N 11°7′0″E / 51.10000° СГШ; 11.11667° ИГД / 51.10000; 11.11667

Шлосфипах (германски: Schloßvippach) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Името му доаѓа од замокот Фипах (Schloss Vippach), што бил срушен во 1948 година за време на советската окупациска зона.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Граме-Фипах.

Географија[уреди | уреди извор]

Шлосфипах се наоѓа во Тириншката Котлина, источно од автопатот А71 и на покраинските патишта 1054 и 1056.

Јужно од местото тече потокот Фипах.

Општински единции[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа и местото Дилсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]