Ритнордхаузен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритнордхаузен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Ритнордхаузен
Ритнордхаузен (Тирингија) во рамките на Германија
Ритнордхаузен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Јирген Хибер
Основни податоци
Површина 12,41 км2
Надм. височина 175 м
Население 995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Портал www.riethnordhausen.de
Местоположба на Ритнордхаузен во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°5′0″N 11°0′0″E / 51.08333° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.08333; 11.00000Координати: 51°5′0″N 11°0′0″E / 51.08333° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.08333; 11.00000

Ритнордхаузен (германски: Riethnordhausen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ритнордхаузен се наоѓа во Тириншката Котлина, околу десет километри северно од покраинскиот главен град Ерфурт. Местото се наоѓа на покраинскиот пат 2142 помеѓу Штраусфурт и Ерфурт, сместен на реката Шмале Гера.

Соседни општини се: Хаслебен, Алперштет, Неда, Валшлебен и Ринглебен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]