Ритнордхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ритнордхаузен
Грб на Ритнордхаузен
Ритнордхаузен is located in Германија
Ритнордхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Јирген Хибер
Основни податоци
Површина 12,93 км2
Надм. височина 160 м
Население 990 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Портал www.riethnordhausen.de
Местоположба на Ритнордхаузен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°5′0″N 11°0′0″E / 51.08333° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.08333; 11.00000Координати: 51°5′0″N 11°0′0″E / 51.08333° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.08333; 11.00000

Ритнордхаузен (германски: Riethnordhausen) — општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)