Бихел (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бихел
Поглед на Бихел од југ
Поглед на Бихел од југ
Поглед на Бихел од југ
Грб на Бихел
Бихел (Тирингија) во рамките на Германија
Бихел (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Беате Зецепфант
Основни податоци
Површина 6,58 км2
Надм. височина 130 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.buechelonline.de
Местоположба на Бихел во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°15′0″N 11°9′0″E / 51.25000° СГШ; 11.15000° ИГД / 51.25000; 11.15000Координати: 51°15′0″N 11°9′0″E / 51.25000° СГШ; 11.15000° ИГД / 51.25000; 11.15000

Бихел (германски: Büchel) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Бихел се наоѓа во североисточниот дел на Тириншката Котлина, на десниот брег на реката Лоса, околу четири километри пред нејзиниот влив во Унштрут. Северно се наоѓа Тириншката Порта помеѓу ридските масиви Хајнлајте и Шмике.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)