Вернингсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вернингсхаузен
Селската црква
Селската црква
Вернингсхаузен is located in Германија
Вернингсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Мајк Екариус (СГ)
Основни податоци
Површина 12,8 км2
Надм. височина 147 м
Население 662 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99634
Повик. бр. 036376
Портал www.vg-straussfurt.de
Местоположба на Вернингсхаузен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°7′59″N 11°0′0″E / 51.13306° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.13306; 11.00000Координати: 51°7′59″N 11°0′0″E / 51.13306° СГШ; 11.00000° ИГД / 51.13306; 11.00000

Вернингсхаузен (германски: Werningshausen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Вернингсхаузен се наоѓа во Тириншката Котлина на реката Граме, притока на Унштрут. На југ од местото се влива Шмале Гера во Граме.

Иако не се наоѓа на реката Унштрут, низ местото поминува велосипедскиот пат Унштрут.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]