Гросмелзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросмелзен
Селската црква
Селската црква
Гросмелзен во рамките на Германија
Гросмелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Тобијас Балин (независен)
Основни податоци
Површина 5,01 км2
Надм. височина 177 м
Население 226 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99198
Повик. бр. 036203
Местоположба на Гросмелзен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°1′59″N 11°7′59″E / 51.03306° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.03306; 11.13306Координати: 51°1′59″N 11°7′59″E / 51.03306° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.03306; 11.13306

Гросмелзен (германски: Großmölsen) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Гросмелзен се наоѓа на реката Граме, околу десет километри североисточнод од покраинскиот главен град Ерфурт во југоисточниот дел на Тириншката Котлина.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Гросмелзен се граничи со следниве места: Удештет на север, Олендорф на исток, Валихен на југ и Клајнмелзен на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]