Грифштет

Координати: 51°13′59″N 11°7′59″E / 51.23306° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.23306; 11.13306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грифштет
Евангелистичката црква во Грифштет
Евангелистичката црква во Грифштет
Евангелистичката црква во Грифштет
Грифштет во рамките на Германија
Грифштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Норберт Мике (СГ)
Основни податоци
Површина 5,1 км2
Надм. височина 136 м
Население 252 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал Општина Грифштет
Местоположба на Грифштет во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°13′59″N 11°7′59″E / 51.23306° СГШ; 11.13306° ИГД / 51.23306; 11.13306

Грифштет (германски: Griefstedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Грифштет се наоѓа на северниот раб од Тириншката Котлина, сместен на реката Унштрут.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)