Маркфипах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркфипах
Поглед на местото (2010 г.)
Поглед на местото (2010 г.)
Грб на Маркфипах
Маркфипах is located in Германија
Маркфипах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Жанин Цојнер (независен)
Основни податоци
Површина 9,19 км2
Надм. височина 172 м
Население 549 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036371
Портал www.markvippach.de
Местоположба на Маркфипах во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°4′0″N 11°10′0″E / 51.06667° СГШ; 11.16667° ИГД / 51.06667; 11.16667Координати: 51°4′0″N 11°10′0″E / 51.06667° СГШ; 11.16667° ИГД / 51.06667; 11.16667

Маркфипах (германски: Markvippach) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Маркфипах се наоѓа на Фипах во Тириншката Котлина.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината влегува и местото Бахштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]