Шверштет (Земерда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шверштет
Поглед кон Шверштет
Поглед кон Шверштет
Поглед кон Шверштет
Шверштет (Земерда) во рамките на Германија
Шверштет (Земерда)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Штраусфурт
Градоначалник Томас Вагнер
Основни податоци
Површина 12,64 км2
Надм. височина 155 м
Население 584 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99634
Повик. бр. 036376
Портал www.vg-straussfurt.de
Местоположба на Шверштет во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°8′0″N 10°55′0″E / 51.13333° СГШ; 10.91667° ИГД / 51.13333; 10.91667Координати: 51°8′0″N 10°55′0″E / 51.13333° СГШ; 10.91667° ИГД / 51.13333; 10.91667

Шверштет (германски: Schwerstedt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Швершет се наоѓа помеѓу Бад Тенштет и Штраусфурт. Од двете места е оддалечен по околу 5 километри. Низ местото тече потокот Еде.

Западно од местото поминува границата со округот Унштрут-Хајних.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]