Бад Тенштет

Координати: 51°9′14″N 10°50′14″E / 51.15389° СГШ; 10.83722° ИГД / 51.15389; 10.83722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Тенштет

Bad Tennstedt

Порта Остхефер Тор
Порта Остхефер Тор
Порта Остхефер Тор
Грб на Бад Тенштет
Бад Тенштет во рамките на Германија
Бад Тенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Јенс Вајман (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,42 км2
Надм. височина 172 м
Население 2.474 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на градот Бад Тенштет во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°9′14″N 10°50′14″E / 51.15389° СГШ; 10.83722° ИГД / 51.15389; 10.83722

Бад Тенштет (германски: Bad Tennstedt) — мал град во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 27 километри источно од Милхаузен и 24 километри северозападно од Ерфурт.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бад Тенштет се наоѓа во западниот дел на Тириншката Котлина, околу 20 километри северозападно од покраинскиот главен град Ерфурт.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Бад Тенштет се состои од 14 членови, како и избран градоначалник. На изборите одржани на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа % на гласови Места
IG-BT Интересенгемајншафт Бад Тенштет 28,1 % 4
Клартекст Клартекст 19,8 % 3
CDU Демохристијански сојуз на Германија 16,4 % 2
SPD Социјалдемократска партија на Германија 13,3 % 2
LINKE Левица (Германија) 11,7 % 2
FWG Слободно спортско друштво 10,7 % 1
Вкупно 100 % 14
Излезност: 61,7 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот е Јенс Вајман (CDU), кој бил избран со 50,7% од важечките гласови.[3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градот Бад Тенштет е збратимен со следниве градови:

Има пријателски односи со Штромберг, Бернкастел-Кус и Козмин Вјелкополски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik: Gemeinderatswahl 2019 – Stadt Bad Tennstedt, abgerufen am 6. Juli 2019
  3. „Kommunalwahlen am 05. Juni 2016“. Посетено на 11 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]