Камерфорст (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камерфорст
Грб на Камерфорст
Камерфорст (Тирингија) во рамките на Германија
Камерфорст (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Кристијан Конкел
Основни податоци
Површина 16,93 км2
Надм. височина 271 м
Население 791 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 036028
Портал www.kammerforst.de
Местоположба на Камерфорст во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°7′19″N 10°25′33″E / 51.12194° СГШ; 10.42583° ИГД / 51.12194; 10.42583Координати: 51°7′19″N 10°25′33″E / 51.12194° СГШ; 10.42583° ИГД / 51.12194; 10.42583

Камерфорст (германски: Kammerforst) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во непосредна близина на националниот парк Хајних.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]