Маролтероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маролтероде
Селската црква во Маролтероде
Селската црква во Маролтероде
Грб на Маролтероде
Маролтероде is located in Германија
Маролтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Јоаким Хазе (независен)
Основни податоци
Површина 6,34 км2
Надм. височина 278 м
Население 320 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99994
Повик. бр. 036021
Местоположба на Маролтероде во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°13′0″N 10°40′0″E / 51.21667° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.21667; 10.66667Координати: 51°13′0″N 10°40′0″E / 51.21667° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.21667; 10.66667

Маролтероде (германски: Marolterode) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Маролтероде се наоѓа југоисточно од Шлотхајм на локалниот пат 1027.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]