Шлотхајм

Координати: 51°14′49″N 10°39′23″E / 51.24694° СГШ; 10.65639° ИГД / 51.24694; 10.65639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлотхајм
Место во Нотертал-Хајлингер Хеен
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Шлотхајм
Шлотхајм во рамките на Германија
Шлотхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Нотертал-Хајлингер Хеен
Основни податоци
Површина 22,4 км2
Надм. височина 243 м
Население 3.559  (31 декември 2018)
 - Густина 159 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99994
Повик. бр. 036021
Координати 51°14′49″N 10°39′23″E / 51.24694° СГШ; 10.65639° ИГД / 51.24694; 10.65639

Шлотхајм (германски: Schlotheim) — поранешен град во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од градот Нотертал-Хајлингер Хеен. Се наоѓа на 14 километри источно од окружниот град Милхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шлотхајм се наоѓа на средина од Германија.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Покрај самото градско јадро, кон него припаѓале и местата Мерштет и Хоенберген.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни места на Шлотхајм се Ботенхајлинген, Исерсхајлинген, Клајнвелсбах, Кернер, Маролтероде, Нојнхајлинген и Обермелер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]