Клајнвелсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајнвелсбах
Место во Нотертал-Хајлингер Хеен
Црквата во Клајнвелсбах
Црквата во Клајнвелсбах
Грб на Клајнвелсбах
Клајнвелсбах is located in Германија
Клајнвелсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Нотертал-Хајлингер Хеен
Основни податоци
Површина 3,46 км2
Надм. височина 197 м
Население 126  (31 декември 2018)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Портал www.kleinwelsbach.de
Координати 51°10′0″N 10°40′0″E / 51.16667° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.16667; 10.66667Координати: 51°10′0″N 10°40′0″E / 51.16667° СГШ; 10.66667° ИГД / 51.16667; 10.66667

Клајнвелсбах (германски: Kleinwelsbach) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од градот Нотертал-Хајлингер Хеен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Клајнвелсбах се наоѓа јужно од ридскиот масив Хајлингер Хеен, каде извира реката Велсбах, која подоцна кај Тамсбрик се влева во Унштрут.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]