Унштрут-Хајних

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унштрут-Хајних
Unstrut-Hainich

Округ
Thuringia uh.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
Адм. цент.Милхаузен
Површина
 • Вкупна975 км2 (376 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно102.912
 • Густина110/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.UH
Мреж. местоlandkreis-unstrut-hainich.de

Унштрут-Хајних (германски: Unstrut-Hainich) е округ (Kreis) во северниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север во насока на стрелките на часовникот) окрузите Ајхсфелд, Кифхојзер, Земерда, Гота, Вартбург и округот Вера-Мајснер во Хесен.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден на 1 јули 1994 со спојување на двата претходни округа Милхаузен и Бад Лангензалца.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот е именуван по реката Унштрут и ридовите Хајних. Хајних станал 13. национален парк на Германија во 1997.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот ги комбинира симболите на историските територии на кои се простира областа на округот. Во горниот лев дел е орелот на градот Милхаузен, во горниот десен дел лавот како симболот на војводите на Тирингија. Во долниот лев дел е Тркалото на Мајнц и во долниот десен дел се рогови на елен како симбол на кнежеството Шварцбург-Зондерсхаузен.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Лангензалца
 2. Милхаузен
 1. Анроде
 2. Динвалд
 3. Гросфаргула
 4. Хербслебен
 5. Камерфорст
 6. Ментерода
 1. Оперсхаузен
 2. Родеберг
 3. Зидајхсфелд
 4. Унштрутал
 5. Фогтај
 6. Вајнберген
Општински заедници
 1. Бад Тенштет1, 2
 2. Балхаузен
 3. Бланкенбург
 4. Брухштет
 5. Хаусземерн
 6. Хорнземерн
 7. Кирхајлинген
 8. Клетштет
 9. Куцлебен
 10. Мителземерн
 11. Зундхаузен
 12. Тотлебен
 13. Урлебен
 1. Алтенготерн
 2. Флархајм
 3. Гросенготерн1
 4. Херолдисхаузен
 5. Милферштет
 6. Шенштет
 7. Веберштет
 1. Ботенхајлинген
 2. Исерсхајлинген
 3. Клајнвелсбах
 4. Кернер
 5. Маролтероде
 6. Нојнхајлинген
 7. Обермелер
 8. Шлотхајм1, 2
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°10′ СГШ; 10°30′ ИГД / 51.17° СГШ; 10.5° ИГД / 51.17; 10.5