Прејди на содржината

Кернер

Координати: 51°13′52″N 10°35′15″E / 51.23111° СГШ; 10.58750° ИГД / 51.23111; 10.58750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кернер
Поглед на Кернер
Поглед на Кернер
Поглед на Кернер
Грб на Кернер
Кернер во рамките на Германија
Кернер
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 3
Градоначалник Матијас Нибур (независен)
Основни податоци
Површина 30,83 км2
Надм. височина 208 м
Население 1.628 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99998
Повик. бр. 036025
Портал www.koerner-volkenroda.de
Местоположба на Кернер во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°13′52″N 10°35′15″E / 51.23111° СГШ; 10.58750° ИГД / 51.23111; 10.58750

Кернер (германски: Körner) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кернер се наоѓа околу 12 километри источно од градот Милхаузен. Околу него се наоѓаат големи обработливи површини, а низ Кернер тече реката Нотер, притока на Унштрут.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Кернер е составена од следниве единици:

  • Кернер
  • Фолкенрода
  • Естеркернер

Занимливост[уреди | уреди извор]

Со поштенскиот број 99998, Кернер (заедно со Вајнберген) го има највисокиот број во германскиот поштенски систем, бидејќи 99999 не бил доделен. Бил направен исклучок на 9.9.1999, кога Кернер можел да го користи на овој посебен датум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]