Прејди на содржината

Унштрутал

Координати: 51°13′59″N 10°26′59″E / 51.23306° СГШ; 10.44972° ИГД / 51.23306; 10.44972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унштрутал
Улица во Амерн
Улица во Амерн
Улица во Амерн
Грб на Унштрутал
Унштрутал во рамките на Германија
Унштрутал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Михаел Хартунг (независен)
Основни податоци
Површина 44,58 км2
Надм. височина 303 м
Население 3.065 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99974 (Амерн, Дахриден, Кајзерсхаген, Рајзер), 99976 (Ајгенроде, Хорсмар)
Повик. бр. 03601
Портал www.gemeinde-unstruttal.de
Местоположба на Унштрутал во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°13′59″N 10°26′59″E / 51.23306° СГШ; 10.44972° ИГД / 51.23306; 10.44972

Унштрутал (германски: Unstruttal) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Главното место Амерн, каде се наоѓа општинската администрација, како и местата Рајзер, Дахриден и Хорсмар се наоѓаат на реката Унштрут.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Унштрутал е составена од следниве места:

  • Амерн
  • Дахриден
  • Ајгенроде
  • Хорсмар
  • Кајзерсхаген
  • Рајзер

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На југ и на исток, Унштрутал се граничи со градот Милхаузен, на запад со општината Анроде и на север со општината Динвалд и Ментерода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]