Прејди на содржината

Хербслебен

Координати: 51°7′0″N 10°49′59″E / 51.11667° СГШ; 10.83306° ИГД / 51.11667; 10.83306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хербслебен
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Хербслебен
Хербслебен во рамките на Германија
Хербслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Рајнхард Машер (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 169 м
Население 2.917 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.gemeinde-herbsleben.de
Местоположба на Хербслебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°7′0″N 10°49′59″E / 51.11667° СГШ; 10.83306° ИГД / 51.11667; 10.83306

Хербслебен (германски: Herbsleben) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Унштрут и на истоимената велосипедска рута.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хербслебен е составена од следниве единици:

  • Хербслебен
  • Клајнфаргула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]