Динвалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Динвалд
Средиштето на Беберштет
Средиштето на Беберштет
Грб на Динвалд
Динвалд is located in Германија
Динвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 3
Градоначалник Франк Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,89 км2
Надм. височина 449 м
Население 2.217 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99713 (Цаунреден),
99976 (Беберштет, Хипштет)
Повик. бр. 036076 (Хипштет)
036023 (Беберштет)
036029 (Цаунреден)
Портал www.duenwald.de
Местоположба на Динвалд во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°19′0″N 10°26′0″E / 51.31667° СГШ; 10.43333° ИГД / 51.31667; 10.43333Координати: 51°19′0″N 10°26′0″E / 51.31667° СГШ; 10.43333° ИГД / 51.31667; 10.43333

Динвалд (германски: Dünwald) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Динвалд се наоѓа на ридскиот масив Дин.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Динвалд е составена од следниве единици:

  • Беберштет
  • Хипштет
  • Цаунреден

Историја[уреди | уреди извор]

Општината била создадена на 1 јануари 1994 година од поранешните општини Беберштет, Хипштет и Цаунреден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]