Фогтај (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фогтај
Црква во Обердорла
Црква во Обердорла
Грб на Фогтај
Фогтај (Тирингија) is located in Германија
Фогтај (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 3
Градоначалник Кристијан Хехт (независен)
Основни податоци
Површина 49,50 км2
Надм. височина 227 м
Население 4.353 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99986
Повик. бр. 03601
Местоположба на Фогтај во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°9′25″N 10°25′40″E / 51.15694° СГШ; 10.42778° ИГД / 51.15694; 10.42778Координати: 51°9′25″N 10°25′40″E / 51.15694° СГШ; 10.42778° ИГД / 51.15694; 10.42778

Фогтај (германски: Vogtei) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Била создадена на 31 декември 2012 со спојување на поранешните општини Лангула, Нидердорла и Обердорла.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фогтај се наоѓа во јужниот дел на округот Унштрут-Хајних, јужно од окружниот град Милхаузен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фогтај е составена од следниве места:

  • Обердорла
  • Нидердорла
  • Лангула

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Родеберг и Милхаузен на север, Оперсхаузен и Камерфорст на југ, со општините Наца и Халунген од округот Вартбург на југозапад, како и со местото Хајероде на општината Зидајхсфелд на запад.

Центар на Германија[уреди | уреди извор]

Во местото Нидердорла се наоѓа центарот на Германија. Оваа точка е одредена како средна вредност од координатите на најсеверната и најјужната, како и на најисточната и најзападната точка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]