Балхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балхаузен
Замок во Клајнбалхаузен (2010 г.)
Замок во Клајнбалхаузен (2010 г.)
Замок во Клајнбалхаузен (2010 г.)
Грб на Балхаузен
Балхаузен во рамките на Германија
Балхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Месни единици 2
Градоначалник Уве-Карстен Залфелд
Основни податоци
Површина 14,8 км2
Надм. височина 162 м
Население 813 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Местоположба на Балхаузен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°8′0″N 10°52′0″E / 51.13333° СГШ; 10.86667° ИГД / 51.13333; 10.86667Координати: 51°8′0″N 10°52′0″E / 51.13333° СГШ; 10.86667° ИГД / 51.13333; 10.86667

Балхаузен (германски: Ballhausen) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Балхаузен се наоѓа источно од градот Бад Тенштет. Северно од него се наоѓа Хопфенберг со 224 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Балхаузен е составена од следниве единици:

  • Гросбалхаузен
  • Клајнбалхаузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]