Брухштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брухштет
Брухштет is located in Германија
Брухштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Франк Милер
Основни податоци
Површина 6,79 км2
Надм. височина 218 м
Население 283 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на Брухштет во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°10′0″N 10°46′0″E / 51.16667° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.16667; 10.76667Координати: 51°10′0″N 10°46′0″E / 51.16667° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.16667; 10.76667

Брухштет (германски: Bruchstedt) е општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]