Тотлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тотлебен
Селската црква во Тотлебен
Селската црква во Тотлебен
Тотлебен is located in Германија
Тотлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Штефен Мерштет (СГ)
Основни податоци
Површина 5,07 км2
Надм. височина 210 м
Население 135 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Портал www.tottleben.info
Местоположба на Тотлебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°10′0″N 10°45′0″E / 51.16667° N; 10.75000° E / 51.16667; 10.75000Координати: 51°10′0″N 10°45′0″E / 51.16667° N; 10.75000° E / 51.16667; 10.75000

Тотлебен (германски: Tottleben) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа западно од градот Бад Тенштет, на надморска височина од 210 до 315 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]