Зундхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зундхаузен
Зундхаузен is located in Германија
Зундхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Јирген Ерлих
Основни податоци
Површина 8,06 км2
Надм. височина 241 м
Население 354 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Портал www.sundhausen1.de
Местоположба на Зундхаузен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°10′0″N 10°43′0″E / 51.16667° СГШ; 10.71667° ИГД / 51.16667; 10.71667Координати: 51°10′0″N 10°43′0″E / 51.16667° СГШ; 10.71667° ИГД / 51.16667; 10.71667

Зундхаузен (германски: Sundhausen) е општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]