Урлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Урлебен
Селската црква во Клајнурлебен
Селската црква во Клајнурлебен
Урлебен во рамките на Германија
Урлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Роналд Шмелер
Основни податоци
Површина 8,13 км2
Надм. височина 211 м
Население 399 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал www.badtennstedt.de
Местоположба на Урлебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°8′59″N 10°46′59″E / 51.14972° СГШ; 10.78306° ИГД / 51.14972; 10.78306Координати: 51°8′59″N 10°46′59″E / 51.14972° СГШ; 10.78306° ИГД / 51.14972; 10.78306

Урлебен (германски: Urleben) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Урлебен е составена од следниве единици:

  • Гросурлебен
  • Клајнурлебен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]