Прејди на содржината

Родеберг

Координати: 51°13′0″N 10°18′0″E / 51.21667° СГШ; 10.30000° ИГД / 51.21667; 10.30000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Родеберг
Поглед на местото Штрут
Поглед на местото Штрут
Поглед на местото Штрут
Родеберг во рамките на Германија
Родеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Клаус Цунке-Анхалт (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,68 км2
Надм. височина 479 м
Население 2.046 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99976
Повик. бр. 036026
Портал www.rodeberg.de
Местоположба на Родеберг во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°13′0″N 10°18′0″E / 51.21667° СГШ; 10.30000° ИГД / 51.21667; 10.30000

Родеберг (германски: Rodeberg) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Истоимената планина Роде со своите 498,2 метри е највисокото извишување на север од Хајних.

Општината се наоѓа околу 20 километри јужно од Хајлбад Хајлигенштат и 8 километри западно од Милхаузен.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината Родеберг е составена од следниве единици:

  • Штрут
  • Ајгенриден
  • Клостер Цела
  • Анаберг
  • Валдфриден

Местата Анаберг и Клостер Цела во 1966 година биле издвоени од општината Ефелдер.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]