Бланкенбург (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланкенбург
Селската црква
Селската црква
Бланкенбург (Тирингија) is located in Германија
Бланкенбург (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Јерн Зола (СГ)
Основни податоци
Површина 7,18 км2
Надм. височина 272 м
Население 162 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036043
Местоположба на Бланкенбург во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°12′0″N 10°45′0″E / 51.20000° N; 10.75000° E / 51.20000; 10.75000Координати: 51°12′0″N 10°45′0″E / 51.20000° N; 10.75000° E / 51.20000; 10.75000

Бланкенбург (германски: Blankenburg) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бланкенбург во северозападниот дел на Тирингискиот Басен.

Источно од општината се наоѓа природната област Гросер Хорн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]