Куцлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куцлебен
Куцлебен is located in Германија
Куцлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Јоаким Шал (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,34 км2
Надм. височина 205 м
Население 600 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал http://www.badtennstedt.de
Местоположба на Куцлебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°12′0″N 10°45′0″E / 51.20000° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.20000; 10.75000Координати: 51°12′0″N 10°45′0″E / 51.20000° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.20000; 10.75000

Куцлебен (германски: Kutzleben) е општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]