Ментерода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ментерода
Селската црква во Ментерода
Селската црква во Ментерода
Ментерода is located in Германија
Ментерода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Месни единици 4
Градоначалник Мартин Вакер
Основни податоци
Површина 27,35 км2
Надм. височина 431 м
Население 1.920 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99996
Повик. бр. 036029
Портал www.menteroda.de
Местоположба на Ментерода во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°17′0″N 10°33′0″E / 51.28333° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.28333; 10.55000Координати: 51°17′0″N 10°33′0″E / 51.28333° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.28333; 10.55000

Ментерода (германски: Menteroda) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ментерода се наоѓа јужно од селото Којла и на северниот раб од шумското подрачје Милхојзер Харт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ментерода е составена од следниве единици:

  • Клајнкојла
  • Ментерода
  • Золштет
  • Урбах

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]