Прејди на содржината

Зидајхсфелд

Координати: 51°11′N 10°16′E / 51.183° СГШ; 10.267° ИГД / 51.183; 10.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидајхсфелд
Поглед на Хајероде
Поглед на Хајероде
Поглед на Хајероде
Зидајхсфелд во рамките на Германија
Зидајхсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Андреас Шенинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 60,02 км2
Надм. височина 349 м
Население 6.574 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99976 (Фаулунген, Хилдебрандсхаузен, Ленгенфелд унтерм Штајн), 99988 (Дидорф, Хајероде, Ширшвенде, Вендехаузен)
Повик. бр. 036027
Местоположба на Зидајхсфелд во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°11′N 10°16′E / 51.183° СГШ; 10.267° ИГД / 51.183; 10.267

Зидајхсфелд (германски: Südeichsfeld) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Била создадена на 1 декември 2011 со спојување на некогашните независни општини Хајероде, Катариненберг, Хилдебрандсхаузен и Ленгенфелд унтерм Штајн.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во југозападниот дел на округот Унштрут-Хајних, сместена во долината на Вера.

Општински единици[уреди | уреди извор]

На 1 декември 2011 година општината била создадена од следниве места:

  • Дидорф
  • Фаулунген
  • Хајероде
  • Хилдебрандсхаузен
  • Катариненберг
  • Ленгенфелд унтерм Штајн
  • Ширшвенде
  • Вендехаузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]