Прејди на содржината

Анроде

Координати: 51°15′35″N 10°18′29″E / 51.25972° СГШ; 10.30806° ИГД / 51.25972; 10.30806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анроде
Манастир Анроде
Манастир Анроде
Манастир Анроде
Анроде во рамките на Германија
Анроде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Јонас Урбах (ДХС)
Основни податоци
Површина 52,73 км2
Надм. височина 372 м
Население 3.125 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99976
Повик. бр. 036023
Портал Gemeinde Anrode
Местоположба на Анроде во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°15′35″N 10°18′29″E / 51.25972° СГШ; 10.30806° ИГД / 51.25972; 10.30806

Анроде (германски: Anrode) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Анроде се наоѓа северозападно од градот Милхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]