Кирхајлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирхајлинген
Кирхајлинген is located in Германија
Кирхајлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Клаус Шварцкопф
Основни податоци
Површина 16,51 км2
Надм. височина 250 м
Население 790 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Портал www.kirchheilingen.com
Местоположба на Кирхајлинген во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°10′59″N 10°41′59″E / 51.18306° СГШ; 10.69972° ИГД / 51.18306; 10.69972Координати: 51°10′59″N 10°41′59″E / 51.18306° СГШ; 10.69972° ИГД / 51.18306; 10.69972

Кирхајлинген (германски: Kirchheilingen) е општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]