Бад Тенштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бад Тенштет (германски: Bad Tennstedt) е општинска заедница во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бад Тенштет.

Општинската заедница Бад Тенштет се состои од следниве општини:

 1. Бад Тенштет
 2. Балхаузен
 3. Бланкенбург
 4. Брухштет
 5. Хаусземерн
 6. Хорнземерн
 7. Кирхајлинген
 8. Клетштет
 9. Куцлебен
 10. Мителземерн
 11. Зундхаузен
 12. Тотлебен
 13. Урлебен

Координати: 51°09′00″ СГШ; 10°49′59″ ИГД / 51.150° СГШ; 10.833° ИГД / 51.150; 10.833