Гератал/Плауе

Координати: 50°43′59″N 10°51′00″E / 50.733° СГШ; 10.850° ИГД / 50.733; 10.850
Од Википедија — слободната енциклопедија

Гератал/Плауе (пред 2019 година: Гератал; германски: Geratal/Plaue) — општинска заедница во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во селото Гераберг, кое не е дел од самата општинска заедница.

Општинската заедница Гератал се состои од следниве општини:

  1. Елгерсбург
  2. Мартинрода
  3. Плауе

50°43′59″N 10°51′00″E / 50.733° СГШ; 10.850° ИГД / 50.733; 10.850