Мартинрода (Илм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартинрода
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Мартинрода
Мартинрода (Илм) is located in Германија
Мартинрода (Илм)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Гератал/Плауе
Месни единици 2
Градоначалник Гинтер Хедвиг (СГ)
Основни податоци
Површина 13,23 км2
Надм. височина 400 м
Население 1.190 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98693
Повик. бр. 03677
Портал www.martinroda.de
Местоположба на Мартинрода во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°43′30″N 10°53′16″E / 50.72500° СГШ; 10.88778° ИГД / 50.72500; 10.88778Координати: 50°43′30″N 10°53′16″E / 50.72500° СГШ; 10.88778° ИГД / 50.72500; 10.88778

Мартинрода (германски: Martinroda) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Мартинрода се наоѓа помеѓу Тириншката Шума на југ и Рајнсберге на север. Низ местото поминува потокот Рајхенбах, во кој во средиштето на Мартинрода се влева потокот Титервинд. Потоа Рајхенбах тече на север и се влева кај Плауе во Цаме Гера.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од север, општината се граничи со следниве општини: Плауе, Илменау, Елгерсбург и Гератал.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Мартинрода, кон општината припаѓа и местото Ангелрода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]