Ангелрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангелрода
Место во Мартинрода
Поглед на Ангелрода
Поглед на Ангелрода
Грб на Ангелрода
Ангелрода во рамките на Германија
Ангелрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Мартинрода
Основни податоци
Површина 4,95 км2
Надм. височина 385 м
Население 377  (31 декември 2018)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99338
Повик. бр. 036207
Портал www.angelroda.de
Координати 50°44′41″N 10°52′3″E / 50.74472° СГШ; 10.86750° ИГД / 50.74472; 10.86750Координати: 50°44′41″N 10°52′3″E / 50.74472° СГШ; 10.86750° ИГД / 50.74472; 10.86750

Ангелрода (германски: Angelroda) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2019 година претставува дел од општината Мартинрода.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ангелрода се наоѓа во подножјето на Тириншката Шума во долината на Цаме Гера.

Општинска поделба[уреди | уреди извор]

Ангелрода се дели на два дела, кои се поделени од железнички вијадукт. Источно од вијадукто се наоѓа селското јадро, а западно од него се наоѓаат станбени куќи изградени по 1995 година.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на север надесно, местото се граничи со: Плауе, Мартинрода и Гератал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]