Гератал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гератал (германски: Geratal) — општинска заедница во округот Илм, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гераберг.

Општинската заедница Гератал се состои од следниве општини:

  1. Ангелрода
  2. Елгерсбург
  3. Гераберг
  4. Мартинрода
  5. Нојзис

Координати: 50°43′59″ N; 10°51′00″ E / 50.733° N; 10.850° E / 50.733; 10.850