Плауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плауе

Plaue

Градското собрание
Градското собрание
Грб на Плауе
Плауе is located in Германија
Плауе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Градски единици 4
Градоначалник Јерг Там (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,69 км2
Надм. височина 330 м
Население 2.007 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99338
Повик. бр. 036207
Портал www.plaue-thueringen.de
Местоположба на градот Плауе во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°46′46″N 10°53′56″E / 50.77944° СГШ; 10.89889° ИГД / 50.77944; 10.89889Координати: 50°46′46″N 10°53′56″E / 50.77944° СГШ; 10.89889° ИГД / 50.77944; 10.89889

Плауе (германски: Plaue) — мал град во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Гера, сместен помеѓу градовите Илменау и Арнштат.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Плауе се наоѓа околу 10 километри јужно од Арнштат. Во Плауе се создава реката Гера при спојувањето на Цаме Гера и Вилде Гера.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот се граничи со Арнштат, Илменау, Мартинрода и Гератал.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон Плауе припаѓаат следниве три места:

  • Клајнбрајтенбах, еден километар источно
  • Нојзис, четири километри јужно (од 2019 г.)
  • Риперсрода, три километри југозападно

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Плауе се состои од 12 членови. По општинските избори на 26 мај 2019 година, распределбата на местата е следна:[2]

Партии и листи Места Удел
CDU 5 45,4
Граѓани за Плауе 3 26,7
Граѓ. иницијатива Плауе 2 12,7
Независна листа 1 8,2
Граѓ. иницијатива Нојзис 1 6,9
Вкупно 12 100,0
Излезност 69,6 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот е Јерг Там (CDU) од октомври 2004 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. „Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Plaue, Stadt“ (германски). Thüringer Landesamt für Statistik. Посетено на 2019-06-29.
  3. http://arnstadt.thueringer-allgemeine.de/web/lokal/politik/detail/-/specific/Joerg-Thamm-bleibt-Plaues-erster-Mann-33181406

Надворешни врски[уреди | уреди извор]