Арнштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арнштат
Црква Свети Бонифациј
Црква Свети Бонифациј
Знаме на Арнштат
Грб на Арнштат
Арнштат is located in Германија
Арнштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Градски единици 6
Градоначалник Александер Дил
Основни податоци
Површина 55,29 км2
Надм. височина 288 м
Население 27.314 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 494 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99301–99310
Повик. бр. 03628
Портал www.arnstadt.de
Местоположба на градот Арнштат во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°50′3″N 10°56′47″E / 50.83417° СГШ; 10.94639° ИГД / 50.83417; 10.94639Координати: 50°50′3″N 10°56′47″E / 50.83417° СГШ; 10.94639° ИГД / 50.83417; 10.94639

Арнштат (германски: Arnstadt) — град во округот Илм, во Тирингија, Германија, смесен на реката Гера. Се смета за еден од најстарите градови во Тирингија и го добил прекарот Das Tor zum Thüringer Wald („Портата кон Тириншката Шума“).

Современиот Арнштат има население околу 25.000. Тој е производствен центар на стакло и леарници, сончеви панели, како и производство на ракавици и дрво. Во близина се наоѓаат рудници на манган.

Градот е домаќин на митингот во скок во височина - Hochsprung mit Musik – на кој присуствуваат некои од најпознатите скокачи во светот. Кајса Бергвист го поставила светскиот рекорд во спортската арена во Арнштат во 2006.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIV век, Арнштат бил владеен од грофовите на Шварцбург и подоцна станал главен град на Шварцбург-Зондерсхаузен.

Композиторот Јохан Себастијан Бах, чие семејство со генерации живеало во близина на Арнштат, станал оргулист во црквата Свети Бонифациј во 1703. Повеќето ученици на Бах верувале дека добро познатата „Токата и Фуке во Д-мол“ била напишана овде помеѓу 1703 и 1709.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Арнштат поседува убаво зачуван стар град, кој е претворен во пешачка зона. Некои од неговите вредни градби се црквата на Богородица од XIII век и дворецот од XVIII век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Bergqvist joy at breaking record. BBC Sport (25 февруари 2006).