Вицлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вицлебен
Селската црква
Селската црква
Вицлебен is located in Германија
Вицлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Рихајмер Берг
Месни единици 3
Градоначалник Уве Лојтхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,61 км2
Надм. височина 365 м
Население 624 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99310
Повик. бр. 036200
Портал vg-riechheimer-berg.de
Местоположба на Вицлебен во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°49′22″N 11°6′45″E / 50.82278° СГШ; 11.11250° ИГД / 50.82278; 11.11250Координати: 50°49′22″N 11°6′45″E / 50.82278° СГШ; 11.11250° ИГД / 50.82278; 11.11250

Вицлебен (германски: Witzleben) — општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вицлебен се наоѓа 14 километри источно од градот Арнштат.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини (од север, надесно): Остхаузен-Вилферсхаузен, Кранихфелд, Штатилм и Беслебен-Вилерслебен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вицлебен е составена од следниве единици:

  • Ахелштет (184 жители)
  • Елихлебен (242 жители)
  • Вицлебен (281 жител)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)